Czy można zmienić nazwisko po rozwodzie?

Zgodnie z art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonek decydujący się na zmianę nazwiska, musi zgłosić taką chęć w ciągu trzech miesięcy od momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Osoba, która wstępując w związek małżeński, zmieniła swoje nazwisko, składa stosowne oświadczenie w wyznaczonym terminie. Po upływie trzech miesięcy konieczne będzie postępowanie w trybie administracyjnym. W tym przypadku procedura jest bardziej skomplikowana. Oznacza to złożenie stosownego wniosku uwzględniającego prośbę, dotyczącą powrotu do swojego nazwiska wraz z jej uzasadnieniem. Będzie to stanowiło podstawę do wyrażenia zgody na zmianę.

Małżonek, który wyraża chęć zmiany nazwiska wskutek rozwodu, musi złożyć odpowiednie oświadczenie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Nie ma konieczności, aby pismo było dostarczone do urzędu właściwego względem miejsca zamieszkania bądź zameldowania. Można to zrobić w dowolnym USC. W przypadku osób przebywających za granicą, właściwą placówką będzie konsulat.

Małżonek, który wyraża chęć powrotu do swojego nazwiska, musi przedstawić następujące dokumenty:

  • dowód osobisty bądź paszport;
  • orzeczenie o rozwodzie;
  • informacje dotyczące miejsca, w którym został sporządzony akt małżeństwa wraz z datą uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie;
  • dowód wniesionej opłaty skarbowej.

Dodatkowo składając wniosek o zmianę nazwiska przed konsulem, należy dołączyć odpis prawomocnego wyroku sądu o rozwodzie.

Izabela Dyjas

Na góre